Ważna poprawka w projekcie ustawy o tzw. weryfikacji covidowej. Kraska: Wystąpiłem o opinię
Wystąpiłem w tej sprawie o opinię do konsultantów krajowych - powiedział w środę w Sejmie wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Poprawka poseł Siarkowskiej
Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła we wtorek i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o „weryfikacji covidowej”. Projekt powinien trafić teraz do drugiego czytania, ale nie pojawił się w porządku obrad aktualnego posiedzenia Sejmu.
Kraska był pytany w środę przez dziennikarzy, dlaczego projekt ustawy utknął w Sejmie.
– Ja mogę podać jeden powód, który znam. Myślę, że on jest dość ważny. Wczoraj w czasie pracy nad ustawą pani poseł Siarkowska zgłosiła poprawkę, która mówi, aby zwolnić ze szczepienia osoby, które mają wysoki poziom przeciwciał. Czyli są de facto ozdrowieńcami – powiedział Kraska.
Poprawka Anny Marii Siarkowskiej (PiS), by z obowiązku szczepień zwolniono osoby, u których wykryto wysoką obecność przeciwciał została we wtorek odrzucona przez Komisję Zdrowa. Wiceminister Kraska zapowiadał wtedy zasięgnięcie w tej sprawie opinii konsultantów.
– Poprawka może mieć dalszy ciąg, może być uwzględniona. Dlatego wystąpiłem dziś do konsultantów, aby wypowiedzieli się, czy z punktu czysto medycznego jest to do przeforsowania (...) Czy jest teoretycznie możliwość tego, że dany poziom przeciwciał zabezpiecza przed zachorowaniem i nie trzeba wykonywać szczepienia. (...) Chcemy mieć twardy dowód – powiedział Kraska.
– Myślę, że nikt w tej chwili nie powie, że pewien poziom przechorowania i pewien poziom przeciwciał zabezpiecza - ale ja chcę mieć już konkretną opinię konsultantów krajowych – dodał.
Projekt ustawy 1846
We wtorek sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła i pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy 1846, który przewiduje, że pracodawca miałaby możliwość żądania od pracownika informacji, czy jest zaszczepiony na COVID-19.
Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Projektowi mocno sprzeciwia się Konfederacja, ale także część polityków z obozu rządzącego.
5 stycznia na Komisji Zdrowia odbyło się w tej sprawie wysłuchanie publiczne. Z 71 wypowiadających się podmiotów tylko jeden poparł wprowadzenie ustawy segregacyjnej. Wszyscy pozostali byli temu przeciwni.